Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roger Joseph Heckel, S.J. †

Deceased

Coadjutor Bishop of Strasbourg


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1922BornLa Walck
25 Jul 195432.0Ordained PriestPriest of Society of Jesus
1 Jun 197754.9AppointedSecretary of the Pontifical Council for Justice and Peace
27 Mar 198057.7AppointedCoadjutor Bishop of Strasbourg, France
15 Jun 198057.9Ordained BishopCoadjutor Bishop of Strasbourg, France
26 Sep 198260.2DiedCoadjutor Bishop of Strasbourg, France

MicroData Summary for Roger Joseph Heckel:
Bishop Roger Joseph Heckel S.J. (born , died ) Coadjutor Bishop of Strasbourg

  • a priest for 28.2 years
  • a bishop for 2.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab/sect/xjap: Acta Apostolicae Sedis, Volume 69, Page 429

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013