Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio García y García

Deceased

Archbishop of Valladolid


Events

DateAgeEventTitle
23 Oct 1880BornBullas
1 Nov 190424.0Ordained PriestPriest
5 Feb 193049.3AppointedBishop of Tui, Spain
25 May 193049.6Ordained BishopBishop of Tui, Spain
4 Feb 193857.3AppointedArchbishop of Valladolid, Spain
8 Apr 193857.5InstalledArchbishop of Valladolid, Spain
15 May 195372.6DiedArchbishop of Valladolid, Spain

MicroData Summary for Antonio García y García:
Archbishop Antonio García y García (born , died ) Archbishop of Valladolid

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013