Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente da Gamal Leao

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of São Sebastião do Rio de Janeiro

Titular Bishop of Etalonia (Hetalonia)


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1713BornEspinhal
4 Jan 174228.3Ordained PriestPriest
19 Jul 175642.8AppointedCoadjutor Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
19 Jul 175642.8AppointedTitular Bishop of Etalonia (Hetalonia)
24 Oct 175643.1Ordained BishopTitular Bishop of Etalonia (Hetalonia)
11 Dec 177360.2ResignedCoadjutor Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
27 Oct 179178.1DiedCoadjutor Bishop Emeritus of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil

MicroData Summary for Vicente da Gamal Leao:
Bishop Vicente da Gamal Leao (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of São Sebastião do Rio de Janeiro

  • a priest for 49.8 years
  • a bishop for 35.0 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013