Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Fiorentini

Deceased

Archbishop of Catanzaro


Events

DateAgeEventTitle
23 Sep 1867BornCastrocaro
20 Sep 189023.0Ordained PriestPriest of Modigliana, Italy
27 Jun 190941.8AppointedBishop of Tricarico, Italy
29 Aug 190941.9Ordained BishopBishop of Tricarico, Italy
25 Sep 191952.0AppointedBishop of Catanzaro, Italy
5 Jun 192759.7AppointedArchbishop of Catanzaro, Italy
23 Dec 192760.3AppointedBishop of Squillace, Italy
16 Jun 195082.7ResignedBishop of Squillace, Italy
20 Jan 195688.3DiedArchbishop of Catanzaro, Italy

MicroData Summary for Giovanni Fiorentini:
Archbishop Giovanni Fiorentini (born , died ) Archbishop of Catanzaro

  • a priest for 65.3 years
  • a bishop for 46.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013