Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Ravagli

Deceased

Bishop Emeritus of Modigliana

Titular Bishop of Montecorvino

Auxiliary Bishop of Firenze {Florence}


Events

DateAgeEventTitle
14 Jan 1907BornPortico di Romagna
11 Aug 192922.6Ordained PriestPriest
4 Jul 195548.5AppointedCoadjutor Bishop of Larino, Italy
4 Jul 195548.5AppointedTitular Bishop of Philippopolis in Arabia
11 Sep 195548.7Ordained BishopTitular Bishop of Philippopolis in Arabia
12 Mar 195952.2AppointedCoadjutor Bishop of Modigliana, Italy
30 Aug 196053.6SucceededBishop of Modigliana, Italy
1968¹61.0AppointedAuxiliary Bishop of Faenza, Italy
30 Apr 197063.3ResignedBishop of Modigliana, Italy
30 Apr 197063.3AppointedAuxiliary Bishop of Firenze {Florence}, Italy
30 Apr 197063.3AppointedTitular Bishop of Montecorvino
14 Dec 198174.9DiedBishop Emeritus of Modigliana, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Antonio Ravagli:
Bishop Antonio Ravagli (born , died ) Bishop Emeritus of Modigliana

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013