Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicola Canino

Deceased

Bishop Emeritus of Oppido Mamertina

Titular Bishop of Aureliopolis in Asia


Events

DateAgeEventTitle
7 Apr 1896BornAlbi
13 May 192024.1Ordained PriestPriest of Catanzaro, Italy
30 Dec 193640.7AppointedBishop of Oppido Mamertina, Italy
7 Mar 193740.9Ordained BishopBishop of Oppido Mamertina, Italy
11 Apr 195155.0ResignedBishop of Oppido Mamertina, Italy
11 Apr 195155.0AppointedTitular Bishop of Aureliopolis in Asia
15 May 196266.1DiedBishop Emeritus of Oppido Mamertina, Italy

MicroData Summary for Nicola Canino:
Bishop Nicola Canino (born , died ) Bishop Emeritus of Oppido Mamertina

  • a priest for 42.0 years
  • a bishop for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 16

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013