Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Ferro, C.R.S. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Reggio Calabria


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1901BornCostigliole d'Asti
11 Apr 192523.4Ordained PriestPriest of Clerks Regular of Somasca
14 Sep 195048.8AppointedArchbishop of Reggio Calabria, Italy
14 Sep 195048.8AppointedBishop of Bova, Italy
29 Oct 195049.0Ordained BishopArchbishop of Reggio Calabria, Italy
8 Sep 196058.8ResignedBishop of Bova, Italy
18 Aug 197371.8AppointedBishop of Bova, Italy
4 Jun 197775.6RetiredArchbishop of Reggio Calabria, Italy
4 Jun 197775.6RetiredBishop of Bova, Italy
18 Apr 199290.4DiedArchbishop Emeritus of Reggio Calabria, Italy

MicroData Summary for Giovanni Ferro:
Archbishop Giovanni Ferro C.R.S. (born , died ) Archbishop Emeritus of Reggio Calabria

  • a priest for 67.0 years
  • a bishop for 41.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 115
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1950, Number 91
  • ab/r211/b249: Acta Apostolicae Sedis, Volume 42, Page 645

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 24 Mar 2014