Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Antonio Cardinal Ferretto

Deceased

Major Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

Cardinal-Bishop of Sabina e Poggio Mirteto

Titular See: (Sect/Sacred College of Cardinals)


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1899BornRoma
24 Feb 192324.0Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
14 Dec 195859.8AppointedTitular Archbishop of Serdica
27 Dec 195859.8Ordained BishopTitular Archbishop of Serdica
20 Jan 195959.9AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
16 Jan 196161.9AppointedCardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme
16 Jan 196161.9Elevated to Cardinal
26 Mar 196162.0AppointedCardinal-Bishop of Sabina e Poggio Mirteto
7 Apr 196768.1AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
1 Mar 197374.0ResignedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
17 Mar 197374.0DiedMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

MicroData Summary for Giuseppe Antonio Ferretto:
Cardinal Giuseppe Antonio Ferretto (born , died ) Major Penitentiary Emeritus of Apostolic Penitentiary

  • a priest for 50.1 years
  • a bishop for 14.2 years
  • a cardinal for 12.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013