Catholic-Hierarchy DC

Bishop Leo Fabian Fahey

Deceased

Coadjutor Bishop of Baker City, Oregon

Titular Bishop of Ipsus


Events

DateAgeEventTitle
21 Jul 1898BornBay St. Louis, MS
29 May 192627.9Ordained PriestPriest
13 Mar 194849.6AppointedCoadjutor Bishop of Baker City, Oregon, USA
13 Mar 194849.6AppointedTitular Bishop of Ipsus
26 May 194849.8Ordained BishopTitular Bishop of Ipsus
31 Mar 195051.7DiedCoadjutor Bishop of Baker City, Oregon, USA

MicroData Summary for Leo Fabian Fahey:
Bishop Leo Fabian Fahey (born , died ) Coadjutor Bishop of Baker City

  • a priest for 23.8 years
  • a bishop for 1.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013