Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Agostinho da Rocha Noronha

Deceased

Auxiliary Bishop of Guarda

Titular Bishop of Bargala


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1889BornReriz
17 Apr 193646.8AppointedAuxiliary Bishop of Guarda, Portugal
17 Apr 193646.8AppointedTitular Bishop of Bargala
19 Jun 193647.0Ordained BishopTitular Bishop of Bargala
7 Jul 193849.1DiedAuxiliary Bishop of Guarda, Portugal

MicroData Summary for José Agostinho da Rocha Noronha:
Bishop José Agostinho da Rocha Noronha (born , died ) Auxiliary Bishop of Guarda

  • a bishop for 2.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • d: Annuario Pontificio, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013