Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Thomas Vincent Cahill

Deceased

Archbishop of Canberra (and Goulburn)


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1913BornBendigo
21 Sep 193522.6Ordained PriestPriest of Sandhurst, Australia
11 Nov 194835.7AppointedBishop of Cairns, Australia
9 Feb 194936.0Ordained BishopBishop of Cairns, Australia
27 Mar 194936.1InstalledBishop of Cairns, Australia
13 Apr 196754.1AppointedArchbishop of Canberra (and Goulburn), Australia
16 Apr 197865.2DiedArchbishop of Canberra (and Goulburn), Australia

MicroData Summary for Thomas Vincent Cahill:
Archbishop Thomas Vincent Cahill (born , died ) Archbishop of Canberra (and Goulburn)

  • a priest for 42.6 years
  • a bishop for 29.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013