Catholic-Hierarchy DC

Bishop Samuel Seraphimov Djoundrine, A.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Nicopoli


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1920BornNicolaevo
4 Jun 194424.1Ordained PriestPriest of Augustinians of the Assumption
14 Dec 197858.6AppointedBishop of Nicopoli, Bulgaria
27 May 197959.1Ordained BishopBishop of Nicopoli, Bulgaria
28 Jun 199474.2RetiredBishop of Nicopoli, Bulgaria
19 Mar 199877.9DiedBishop Emeritus of Nicopoli, Bulgaria

MicroData Summary for Samuel Seraphimov Djoundrine:
Bishop Samuel Seraphimov Djoundrine A.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Nicopoli

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 13 Feb 2014