Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Dey

Deceased

Vicar Apostolic of Great Britain, Military

Titular Bishop of Sebastopolis in Armenia


Events

DateAgeEventTitle
14 Oct 1869BornWalsall
17 Feb 189424.3Ordained PriestPriest
13 Apr 193565.5AppointedVicar Apostolic of Great Britain, Military
13 Apr 193565.5AppointedTitular Bishop of Sebastopolis in Armenia
2 Jun 193565.6Ordained BishopTitular Bishop of Sebastopolis in Armenia
8 May 194676.6DiedVicar Apostolic of Great Britain, Military

MicroData Summary for James Dey:
Bishop James Dey (born , died ) Vicar Apostolic of Great Britain, Military

  • a priest for 52.2 years
  • a bishop for 10.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1935, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013