Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roger-Alfred Despatie

Deceased

Bishop Emeritus of Hearst, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1927BornSudbury
12 Apr 195225.0Ordained PriestPriest of Sault Sainte Marie, Ontario, Canada
20 May 196841.1AppointedAuxiliary Bishop of Sault Sainte Marie, Ontario, Canada
20 May 196841.1AppointedTitular Bishop of Usinaza
28 Jun 196841.2Ordained BishopTitular Bishop of Usinaza
8 Feb 197345.8AppointedBishop of Hearst, Ontario, Canada
12 Apr 197346.0InstalledBishop of Hearst, Ontario, Canada
13 Apr 199366.0ResignedBishop of Hearst, Ontario, Canada
14 May 199366.1DiedBishop Emeritus of Hearst, Ontario, Canada

MicroData Summary for Roger-Alfred Despatie:
Bishop Roger-Alfred Despatie (born , died ) Bishop Emeritus of Hearst

  • a priest for 41.1 years
  • a bishop for 24.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013