Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Baptiste Décoste

Deceased

Bishop of Hinche


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1925BornSaint Louis du Sud
8 Mar 195227.1Ordained PriestPriest
20 Aug 196641.5AppointedAuxiliary Bishop of Port-au-Prince, Haïti
20 Aug 196641.5AppointedTitular Bishop of Sigus
28 Oct 196641.7Ordained BishopTitular Bishop of Sigus
20 Apr 197247.2AppointedBishop of Hinche, Haïti
20 May 198055.3DiedBishop of Hinche, Haïti

MicroData Summary for Jean-Baptiste Décoste:
Bishop Jean-Baptiste Décoste (born , died ) Bishop of Hinche

  • a priest for 28.2 years
  • a bishop for 13.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013