Catholic-Hierarchy DC

Bishop Felice Cribellati, F.D.P. †

Deceased

Bishop of Nicotera e Tropea


Events

DateAgeEventTitle
28 May 1885BornStaghiglione
21 Sep 190722.3Ordained PriestPriest of Sons of Divine Providence
9 Jun 192136.0AppointedBishop of Nicotera e Tropea, Italy
29 Jun 192136.1Ordained BishopBishop of Nicotera e Tropea, Italy
11 Sep 192136.3InstalledBishop of Nicotera e Tropea, Italy
1 Feb 195266.7DiedBishop of Nicotera e Tropea, Italy

MicroData Summary for Felice Cribellati:
Bishop Felice Cribellati F.D.P. (born , died ) Bishop of Nicotera e Tropea

  • a priest for 44.4 years
  • a bishop for 30.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013