Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giampaolo Crepaldi

Bishop of Trieste


Events

DateAgeEventTitle
29 Sep 1947 BornPettorazza Grimani, Italy
17 Jul 197123.8Ordained PriestPriest of Adria, Italy
30 Sep 198639.0IncardinatedPriest of Adria-Rovigo, Italy
3 Mar 200153.4AppointedSecretary of the Pontifical Council for Justice and Peace
3 Mar 200153.4AppointedTitular Bishop of Bisarcio
19 Mar 200153.5Ordained BishopTitular Bishop of Bisarcio
4 Jul 200961.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Trieste, Italy
4 Oct 200962.0InstalledArchbishop (Personal Title) of Trieste, Italy

MicroData Summary for Giampaolo Crepaldi:
Archbishop Giampaolo Crepaldi (born ) Bishop of Trieste

Please contact the Archbishop through the Diocese of Trieste.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 4 Jul 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Number 13,941

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013