Catholic-Hierarchy DC

Bishop Narbal da Costa Stencel

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of São Sebastião do Rio de Janeiro

Titular Bishop of Tunnuna


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1925BornSão Mateus do Sul
25 Feb 195631.0Ordained PriestPriest
30 Oct 198762.6AppointedAuxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
30 Oct 198762.6AppointedTitular Bishop of Tunnuna
12 Dec 198762.8Ordained BishopTitular Bishop of Tunnuna
13 Mar 200277.0RetiredAuxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
31 Jan 200377.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil

MicroData Summary for Narbal da Costa Stencel:
Bishop Narbal da Costa Stencel (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of São Sebastião do Rio de Janeiro

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 15.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 108, Number 9,518
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013