Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Virgil Patrick Copas, M.S.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kerema


Events

DateAgeEventTitle
19 Mar 1915BornToowoomba, Australia
23 Jul 194429.3Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
19 Dec 195944.7AppointedVicar Apostolic of Port Moresby, Papua New Guinea
19 Dec 195944.7AppointedTitular Bishop of Bennefa
27 Apr 196045.1Ordained BishopTitular Bishop of Bennefa
15 Nov 196651.6AppointedArchbishop of Port Moresby, Papua New Guinea
19 Dec 197560.7ResignedArchbishop of Port Moresby, Papua New Guinea
24 May 197661.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Kerema, Papua New Guinea
6 Dec 198873.7ResignedBishop of Kerema, Papua New Guinea
3 Oct 199378.5DiedBishop Emeritus of Kerema, Papua New Guinea

MicroData Summary for Virgil Patrick Copas:
Archbishop Virgil Patrick Copas M.S.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Kerema

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 33.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015