Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gerard Clifford

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Armagh

Titular Bishop of Hieron


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1941BornLordship
18 Jun 196725.9Ordained PriestPriest of Armagh, Ireland
25 Mar 199149.7AppointedAuxiliary Bishop of Armagh, Ireland
25 Mar 199149.7AppointedTitular Bishop of Hieron
21 Apr 199149.8Ordained BishopTitular Bishop of Hieron
27 Feb 201371.6ResignedAuxiliary Bishop of Armagh, Ireland
12 Dec 201675.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Armagh, Ireland

MicroData Summary for Gerard Clifford
Bishop Gerard Clifford (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Armagh

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 126, Number 11,401
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Deceased Cardinals (back)
  • r: Bollettino, 27 Feb 2013
  • d: CB, 12 Dec 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 13 Dec 2016