Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hilario Chávez Joya, M.N.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Nuevo Casas Grandes, Chihuahua


Events

DateAgeEventTitle
14 Jan 1928BornMéxico
22 Oct 195022.8Ordained PriestPriest of Misioneros de la Natividad de María
13 Apr 197749.2AppointedPrelate of Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, México
13 Apr 197749.2AppointedTitular Bishop of Crepedula
7 Jul 197749.5Ordained BishopTitular Bishop of Crepedula
15 Feb 197850.1ResignedTitular Bishop of Crepedula
3 Jun 200072.4AppointedBishop of Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, México
22 May 200476.4RetiredBishop of Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, México
4 Mar 201082.1DiedBishop Emeritus of Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, México

MicroData Summary for Hilario Chávez Joya:
Bishop Hilario Chávez Joya M.N.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Nuevo Casas Grandes

  • a priest for 59.4 years
  • a bishop for 32.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013