Catholic-Hierarchy DC

Bishop George Theodore Boileau, S.J. †

Deceased

Coadjutor Bishop of Fairbanks, Alaska

Titular Bishop of Ausuccura


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1912BornLothrop, MT
13 Jun 194835.8Ordained PriestPriest of Society of Jesus
21 Apr 196451.6AppointedCoadjutor Bishop of Fairbanks, Alaska, USA
21 Apr 196451.6AppointedTitular Bishop of Ausuccura
31 Jul 196451.9Ordained BishopTitular Bishop of Ausuccura
25 Feb 196552.5DiedCoadjutor Bishop of Fairbanks, Alaska, USA

MicroData Summary for George Theodore Boileau:
Bishop George Theodore Boileau S.J. (born , died ) Coadjutor Bishop of Fairbanks

  • a priest for 16.7 years
  • a bishop for .6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013