Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mansueto Bianchi

Deceased

Bishop Emeritus of Pistoia

Note/Previous Titular See: (Assistente Generale Ecclesiastico dell’Azione Cattolica Italian


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1949BornSanta Maria a Colle
29 Jul 197424.7Ordained PriestPriest of Lucca, Italy
18 Mar 200050.3AppointedBishop of Volterra, Italy
3 May 200050.4Ordained BishopBishop of Volterra, Italy
4 Nov 200657.0AppointedBishop of Pistoia, Italy
16 Dec 200657.1InstalledBishop of Pistoia, Italy
5 Apr 201464.4ResignedBishop of Pistoia, Italy
3 Aug 201666.7DiedBishop Emeritus of Pistoia, Italy

MicroData Summary for Mansueto Bianchi (VIAF: 89768114)
Bishop Mansueto Bianchi (born , died ) Bishop Emeritus of Pistoia

  • a priest for 42.0 years
  • a bishop for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 4 Nov 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Number 13,755
  • d: CB, 24 Jun 2016
  • d: CB, 3 Aug 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 11 Aug 2016