Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre de Bertier

Deceased

Bishop of Montauban


Events

DateAgeEventTitle
1605¹BornTolosae
7 Apr 163631.2AppointedCoadjutor Bishop of Montauban, France
7 Apr 163631.2AppointedTitular Bishop of Augustopolis in Phrygia
8 Sep 165247.6SucceededBishop of Montauban, France
28 Jun 167469.4DiedBishop of Montauban, France

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Pierre de Bertier:
Bishop Pierre de Bertier (died ) Bishop of Montauban

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 101, and Page 246

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015