Catholic-Hierarchy DC

Prospero Publicola Cardinal Santacroce

Deceased

Cardinal-Bishop of Albano


Events

DateAgeEventTitle
24 Sep 1514BornRoma, Italy
1548²33.2AppointedApostolic Nuncio to Germany
22 Mar 154833.4AppointedBishop of Kisamos, Greece
1550²35.2ResignedApostolic Nuncio to Germany
15 Jul 155237.8AppointedApostolic Nuncio to France
23 May 155439.6ResignedApostolic Nuncio to France
6 Jul 156045.7AppointedApostolic Nuncio to Portugal
1561²46.2AppointedApostolic Nuncio to France
10 May 156146.6ResignedApostolic Nuncio to Portugal
1565²50.2ResignedApostolic Nuncio to France
12 Mar 156550.4Elevated to Cardinal
8 Feb 156651.3InstalledCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
12 Apr 157055.5AppointedCardinal-Priest of Santa Maria degli Angeli
10 Dec 157258.2ResignedBishop of Kisamos, Greece
5 May 157459.6AppointedCardinal-Priest of Sant’Adriano al Foro
4 Mar 158368.4AppointedCardinal-Priest of San Clemente
2 Mar 158974.4AppointedCardinal-Bishop of Albano
2 Oct 158975.0DiedCardinal-Bishop of Albano

Note(s): ² Month Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Prospero Publicola Santacroce (VIAF: 315521742)
Prospero Publicola Cardinal Santacroce (born , died ) Cardinal-Bishop of Albano

  • a cardinal for 24.5 years

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Additions/Corrections (front)
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Mar 1565
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 166
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes, Page 284

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 16 Oct 2016