Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jacques Berthelet, C.S.V. †

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1934Born
1 Aug 195722.7ProfessedMember of Clerics of Saint Viator
16 Jun 196227.6Ordained PriestPriest of Clerics of Saint Viator
19 Dec 198652.1AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada
19 Dec 198652.1AppointedTitular Bishop of Lamsorti
21 Mar 198752.4Ordained BishopTitular Bishop of Lamsorti
27 Dec 199662.1AppointedBishop of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada
28 Oct 201076.0RetiredBishop of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada
25 Jan 201984.2DiedBishop Emeritus of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada

MicroData Summary for Jacques Berthelet
Bishop Jacques Berthelet C.S.V. (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Jean-Longueuil

EventPlace
Birth PlaceMontréal, Archdiocese of Montréal, Québec
Death PlaceViatorian infirmary, Joliette, Diocese of Joliette, Québec
Buried Place (Original)Crypt of Bishops, Cathedral, Saint-Jean-sur-Richelieu, Diocese of Saint-Jean-Longueuil, Québec

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 31.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 28 Oct 2010
  • d: CB, 26 Jan 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 29 Jan 2019

Quantcast