Catholic-Hierarchy DC

Archbishop António Aires de Gouveia (Ayres de Gouvea)

Deceased

Titular Archbishop of Chalcedon


Events

DateAgeEventTitle
13 Sep 1828BornOporto, Portugal
12 Mar 187041.5Ordained DeaconDeacon
27 Mar 187041.5Ordained PriestPriest
6 Nov 188456.1AppointedTitular Bishop of Bethsaida
23 Nov 188456.2Ordained BishopTitular Bishop of Bethsaida
14 Nov 190476.2AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
17 Dec 191688.3DiedTitular Archbishop of Chalcedon

MicroData Summary for António Aires de Gouveia (Ayres de Gouvea):
Archbishop António Aires de Gouveia (Ayres de Gouvea) (born , died ) Titular Archbishop of Chalcedon

  • a priest for 46.7 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 114, Number 10,101
  • d: Annuario Pontificio, Year 1917
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 148

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013