Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rafael Ayala y Ayala

Deceased

Bishop of Tehuacán, Puebla


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1913BornCoatepec de Harinas
30 May 194228.6Ordained PriestPriest
18 Jun 196248.6AppointedBishop of Tehuacán, Puebla, México
2 Sep 196248.9Ordained BishopBishop of Tehuacán, Puebla, México
5 Jul 198571.7DiedBishop of Tehuacán, Puebla, México

MicroData Summary for Rafael Ayala y Ayala:
Bishop Rafael Ayala y Ayala (born , died ) Bishop of Tehuacán

  • a priest for 43.1 years
  • a bishop for 22.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 131

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013