Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agustín Romualdo Alvarez Rodríguez, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Machiques

Titular Bishop of Nasbinca


Events

DateAgeEventTitle
11 Feb 1923BornRenedo de Valdetuéjar, Spain
12 Mar 194926.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
10 Mar 198663.1AppointedVicar Apostolic of Machiques, Venezuela
10 Mar 198663.1AppointedTitular Bishop of Nasbinca
7 Jun 198663.3Ordained BishopTitular Bishop of Nasbinca
7 Oct 199572.7ResignedVicar Apostolic of Machiques, Venezuela
11 Aug 201188.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Machiques, Venezuela

MicroData Summary for Agustín Romualdo Alvarez Rodríguez:
Bishop Agustín Romualdo Alvarez Rodríguez O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Machiques

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 13 Aug 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013