Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicola Agnozzi, O.F.M. Conv. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ariano Irpino-Lacedonia


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1911BornFermo
18 Mar 193422.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Conventual
2 Apr 196250.4AppointedAuxiliary Bishop of Ndola, Zambia
2 Apr 196250.4AppointedTitular Bishop of Adramyttium
1 Jul 196250.7Ordained BishopTitular Bishop of Adramyttium
1 Feb 196654.2AppointedBishop of Ndola, Zambia
10 Jul 197563.7ResignedBishop of Ndola, Zambia
24 Mar 197664.4AppointedBishop of Ariano, Italy
24 Mar 197664.4AppointedBishop of Lacedonia, Italy
30 Sep 198674.9AppointedBishop of Ariano Irpino-Lacedonia, Italy
11 Jun 198876.6RetiredBishop of Ariano Irpino-Lacedonia, Italy
17 Feb 200896.3DiedBishop Emeritus of Ariano Irpino-Lacedonia, Italy

MicroData Summary for Nicola Agnozzi:
Bishop Nicola Agnozzi O.F.M. Conv. (born , died ) Bishop Emeritus of Ariano Irpino-Lacedonia

  • a priest for 73.9 years
  • a bishop for 45.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 95
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013