Catholic-Hierarchy DC

Bishop Enrico Pascal Valtorta, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop of Hong Kong [Xianggang], China


Events

DateAgeEventTitle
14 May 1883Born
190723.6ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
30 Mar 190723.8Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
8 Mar 192642.8AppointedVicar Apostolic of Hong Kong [Xianggang], China
15 Mar 192642.8AppointedTitular Bishop of Lerus
13 Jun 192643.0Ordained BishopTitular Bishop of Lerus
11 Apr 194662.9AppointedBishop of Hong Kong [Xianggang], China
3 Sep 195168.3DiedBishop of Hong Kong [Xianggang], China

MicroData Summary for Enrico Pascal Valtorta
Bishop Enrico Pascal Valtorta P.I.M.E. (born , died ) Bishop of Hong Kong [Xianggang]

EventPlace
Birth PlaceCarate Brianza, Archdiocese of Milano {Milan}, Italy
Ordained BishopHong Kong, Vicariate Apostolic of Hong Kong [Xianggang]
Death PlaceHong Kong, Diocese of Hong Kong [Xianggang]

  • a priest for 44.4 years
  • a bishop for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • ob/c4: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1926, Number 38
  • b: Bishops-In-China.com, 25 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast