Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lorenzo Bianchi, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop Emeritus of Hong Kong [Xianggang], China


Events

DateAgeEventTitle
1 Apr 1899Born
192020.7ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
23 Sep 192223.4Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
21 Apr 194950.0AppointedCoadjutor Bishop of Hong Kong [Xianggang], China
21 Apr 194950.0AppointedTitular Bishop of Choma
9 Oct 194950.5Ordained BishopTitular Bishop of Choma
3 Sep 195152.4SucceededBishop of Hong Kong [Xianggang], China
30 Nov 196869.6ResignedBishop of Hong Kong [Xianggang], China
30 Nov 196869.6AppointedTitular Bishop of Sorres
10 Oct 197677.5ResignedTitular Bishop of Sorres
14 Feb 198383.8DiedBishop Emeritus of Hong Kong [Xianggang], China

MicroData Summary for Lorenzo Bianchi (VIAF: 27870422)
Bishop Lorenzo Bianchi P.I.M.E. (born , died ) Bishop Emeritus of Hong Kong [Xianggang]

EventPlace
Birth PlaceCorteno, Diocese of Brescia, Italy
Ordained BishopHong Kong, Diocese of Hong Kong [Xianggang]
Death PlaceBrescia, Diocese of Brescia, Italy

  • a priest for 60.3 years
  • a bishop for 33.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c3: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1949, Number 92

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast