Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franz-Peter Tebartz-van Elst

Official of the Pontifical Council for Promoting the New Evangelization

Titular See: (Delegate)


Events

DateAgeEventTitle
20 Nov 1959 Born
26 May 198525.5Ordained PriestPriest of Münster, Germany
14 Nov 200343.9AppointedAuxiliary Bishop of Münster, Germany
14 Nov 200343.9AppointedTitular Bishop of Girus Tarasii
18 Jan 200444.1Ordained BishopTitular Bishop of Girus Tarasii
28 Nov 200748.0AppointedBishop of Limburg, Germany
20 Jan 200848.1InstalledBishop of Limburg, Germany
26 Mar 201454.3ResignedBishop of Limburg, Germany
5 Dec 201455.0AppointedOfficial of the Pontifical Council for Promoting the New Evangelization

MicroData Summary for Franz-Peter Tebartz-van Elst
Bishop Franz-Peter Tebartz-van Elst (born ) Official of Promoting the New Evangelization

EventPlace
Birth PlaceKevelaer-Twistringen
Ordained BishopSaint Paul, Cathedral, Münster, Diocese of Münster, Germany

Please contact the Bishop through the Pontifical Council for Promoting the New Evangelization.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 28 Nov 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 174, Number 14,515
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 175, Additions/Corrections (front)
  • r: Bollettino, 26 Mar 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 17 May 2021

Quantcast