Catholic-Hierarchy DC

Joseph Asjiro Cardinal Satowaki

Deceased

Archbishop Emeritus of Nagasaki, Japan

Cardinal-Priest of Santa Maria della Pace


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1904Born
17 Dec 193228.8Ordained PriestPriest of Nagasaki, Japan
20 Mar 194137.1AppointedApostolic Administrator of Formosa Island {Isola Formosa), Taiwan
5 Mar 194844.0CeasedApostolic Administrator of Formosa Island {Isola Formosa), Taiwan
25 Feb 195551.0AppointedBishop of Kagoshima, Japan
3 May 195551.2Ordained BishopBishop of Kagoshima, Japan
19 Dec 196864.8AppointedArchbishop of Nagasaki, Japan
30 Jun 197975.4Elevated to Cardinal
30 Jun 197975.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
8 Feb 199086.0RetiredArchbishop of Nagasaki, Japan
8 Aug 199692.5DiedArchbishop Emeritus of Nagasaki, Japan

MicroData Summary for Joseph Asjiro Satowaki
Joseph Asjiro Cardinal Satowaki (born , died ) Archbishop Emeritus of Nagasaki

EventPlace
Birth PlaceShittsu, Diocese of Nagasaki
Ordained BishopReine des Martyrs, Church, Nagasaki, Diocese of Nagasaki
Death PlaceNagasaki, Archdiocese of Nagasaki

  • a priest for 63.6 years
  • a bishop for 41.2 years
  • a cardinal for 17.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 146, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1955, Number 28
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 5, Number 200
  • b: Bishops-In-China.com, 24 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 29 Dec 2020

Quantcast