Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Panico

Deceased

Official of the Roman Curia - Other

Cardinal-Priest of Santa Teresa al Corso d’Italia


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1895Born
14 Mar 191923.9Ordained PriestPriest
17 Oct 193540.5AppointedTitular Archbishop of Iustiniana Prima
17 Oct 193540.5AppointedApostolic Delegate to Australia
8 Dec 193540.6Ordained BishopTitular Archbishop of Iustiniana Prima
194751.7AppointedApostolic Delegate to Australia, New Zealand and Oceania
28 Sep 194853.4AppointedApostolic Nuncio to Peru
14 Nov 195358.5AppointedApostolic Delegate to Canada
24 Jan 195963.7AppointedApostolic Nuncio to Portugal
196266.7AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
19 Mar 196266.9AppointedCardinal-Priest of Santa Teresa al Corso d’Italia
19 Mar 196266.9Elevated to Cardinal
7 Jul 196267.2DiedOfficial of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Giovanni Panico (VIAF: 1740473)
Giovanni Cardinal Panico (born , died ) Official of Roman Curia - Other

EventPlace
Birth PlaceTricase, Diocese of Ugento, Italy

  • a priest for 43.3 years
  • a bishop for 26.5 years
  • a cardinal for .3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1935, Number 94
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 207

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast