Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Panfilo, S.D.B.

Archbishop Emeritus of Rabaul, Papua New Guinea


Events

DateAgeEventTitle
23 Nov 1942 Born
196421.1ProfessedMember of Salesians of Saint John Bosco
27 Apr 197431.4Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
15 Jun 200158.5AppointedBishop of Alotau-Sideia, Papua New Guinea
8 Sep 200158.7Ordained BishopBishop of Alotau-Sideia, Papua New Guinea
18 Mar 201067.3AppointedCoadjutor Archbishop of Rabaul, Papua New Guinea
11 Aug 201168.7SucceededArchbishop of Rabaul, Papua New Guinea
13 Aug 201976.7AppointedApostolic Administrator of Bougainville, Papua New Guinea
19 Jun 202077.5RetiredArchbishop of Rabaul, Papua New Guinea
15 Nov 202077.9CeasedApostolic Administrator of Bougainville, Papua New Guinea

MicroData Summary for Francesco Panfilo
Archbishop Francesco Panfilo S.D.B. (born ) Archbishop Emeritus of Rabaul

EventPlace
Birth PlaceVilminore di Scalve, Diocese of Bergamo, Italy
Ordained BishopCathedral, Alotau, Diocese of Alotau-Sideia

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Rabaul.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 18 Mar 2010
  • s: Bollettino, 11 Aug 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 164, Number 14,041
  • ab: CB, 2 May 2018
  • bpd: AM, 8 Jul 2019
  • ab: AM, 4 Mar 2020
  • r: Bollettino, 19 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast