Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Diarmuid Martin

Archbishop Emeritus of Dublin, Ireland


Events

DateAgeEventTitle
8 Apr 1945 Born
25 May 196924.1Ordained PriestPriest of Dublin, Ireland
199448.7AppointedSecretary of the Pontifical Council for Justice and Peace
5 Dec 199853.6AppointedTitular Bishop of Glenndálocha
6 Jan 199953.7Ordained BishopTitular Bishop of Glenndálocha
17 Jan 200155.7AppointedTitular Archbishop of Glenndálocha
17 Jan 200155.7AppointedPermanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
3 May 200358.0AppointedCoadjutor Archbishop of Dublin, Ireland
30 Aug 200358.3InstalledCoadjutor Archbishop of Dublin, Ireland
26 Apr 200459.0SucceededArchbishop of Dublin, Ireland
29 Dec 202075.7RetiredArchbishop of Dublin, Ireland

MicroData Summary for Diarmuid Martin (VIAF: 301711791)
Archbishop Diarmuid Martin (born ) Archbishop Emeritus of Dublin

EventPlace
Birth PlaceDublin, Archdiocese of Dublin
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Dublin.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Number 13,461
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)
  • r: Bollettino, 29 Dec 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 11 Jun 2021

Quantcast