Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Victor Hugo Martínez Contreras

Deceased

Archbishop Emeritus of Los Altos, Quetzaltenango-Totonicapán, Guatemala


Events

DateAgeEventTitle
29 Mar 1930Born
8 Dec 195626.6Ordained PriestPriest
30 Nov 197040.6AppointedAuxiliary Bishop of Huehuetenango, Guatemala
30 Nov 197040.6AppointedTitular Bishop of Naissus
10 Jan 197140.7Ordained BishopTitular Bishop of Naissus
20 Sep 197545.4AppointedBishop of Huehuetenango, Guatemala
4 Apr 198757.0AppointedBishop of Quetzaltenango, Los Altos, Guatemala
13 Feb 199665.8AppointedArchbishop of Los Altos, Quetzaltenango-Totonicapán, Guatemala
19 Apr 200777.0RetiredArchbishop of Los Altos, Quetzaltenango-Totonicapán, Guatemala
26 Aug 202090.4DiedArchbishop Emeritus of Los Altos, Quetzaltenango-Totonicapán, Guatemala

MicroData Summary for Victor Hugo Martínez Contreras
Archbishop Victor Hugo Martínez Contreras (born , died ) Archbishop Emeritus of Los Altos, Quetzaltenango-Totonicapán

EventPlace
Birth PlaceSan Felipe
Ordained BishopCathedral, Huehuetenango, Diocese of Huehuetenango
Death PlaceCiudad de Guatemala, Archdiocese of Santiago de Guatemala
Buried Place (Original)Villa de Guadalupe, Cemetery, Ciudad de Guatemala, Archdiocese of Santiago de Guatemala

  • a priest for 63.7 years
  • a bishop for 49.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 19 Apr 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 18, Number 972
  • d: CB, 26 Aug 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast