Catholic-Hierarchy DC

Bishop René-Noël-Joseph Kérautret

Deceased

Bishop Emeritus of Angoulême, France


Events

DateAgeEventTitle
18 Jun 1906Born
25 Jul 192822.1Ordained DeaconDeacon of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
22 Dec 192822.5Ordained PriestPriest of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
22 Jul 196155.0AppointedCoadjutor Bishop of Angoulême, France
22 Jul 196155.0AppointedTitular Bishop of Areopolis
30 Nov 196155.4Ordained BishopTitular Bishop of Areopolis
9 May 196558.8SucceededBishop of Angoulême, France
1 Jul 197569.0ResignedBishop of Angoulême, France
18 Dec 199589.5DiedBishop Emeritus of Angoulême, France

MicroData Summary for René-Noël-Joseph Kérautret (VIAF: 227709600)
Bishop René-Noël-Joseph Kérautret (born , died ) Bishop Emeritus of Angoulême

EventPlace
Birth PlacePloujean-les-Morlaix, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained DeaconSaint-Corentin, Cathedral, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained PriestSaint-Corentin, Cathedral, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained BishopSaint-Corentin, Cathedral, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Death PlacePloujean-les-Morlaix, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)

  • a priest for 66.9 years
  • a bishop for 34.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • od/c01/loc: AJ, 11 Feb 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Feb 2021

Quantcast