Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antony Kariyil, C.M.I.

Archiepiscopal Vicar of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabar), India

Titular Archbishop of Macriana Maior


Events

DateAgeEventTitle
26 Mar 1950 Born
16 May 196717.1First VowsMember of Carmelites of Mary Immaculate
27 Dec 197727.7Ordained PriestPriest of Carmelites of Mary Immaculate
26 Aug 201565.4AppointedBishop of Mandya (Syro-Malabar), India
18 Oct 201565.5Ordained BishopBishop of Mandya (Syro-Malabar), India
30 Aug 201969.4AppointedArchiepiscopal Vicar of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabar), India
30 Aug 201969.4AppointedTitular Archbishop of Macriana Maior

MicroData Summary for Antony Kariyil
Archbishop Antony Kariyil C.M.I. (born ) Archiepiscopal Vicar of Ernakulam-Angamaly

EventPlace
Birth PlaceCherthala, Archdiocese of Ernakulam (Syro-Malabar)
Ordained BishopInfant Jesus, Cathedral, Hinkal

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabar).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 26 Aug 2015
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 225, Number 18,662
  • ab: Bollettino, 30 Aug 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast