Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Guerino Grimaldi

Deceased

Archbishop of Salerno-Campagna-Acerno, Italy


Events

DateAgeEventTitle
11 Sep 1916Born
13 Jul 194124.8Ordained PriestPriest
2 Feb 196851.3AppointedAuxiliary Bishop of Salerno (-Acerno), Italy
2 Feb 196851.3AppointedTitular Bishop of Salapia
21 Apr 196851.6Ordained BishopTitular Bishop of Salapia
19 Mar 197154.5AppointedBishop of Nola, Italy
2 Jul 198265.8AppointedCoadjutor Archbishop of Salerno (-Acerno), Italy
2 Jul 198265.8AppointedCoadjutor Bishop of Campagna, Italy
20 Oct 198468.1SucceededArchbishop of Salerno (-Acerno), Italy
20 Oct 198468.1SucceededBishop of Campagna, Italy
30 Sep 198670.0AppointedArchbishop of Salerno-Campagna-Acerno, Italy
12 Apr 199275.5DiedArchbishop of Salerno-Campagna-Acerno, Italy

MicroData Summary for Guerino Grimaldi (VIAF: 19522401)
Archbishop Guerino Grimaldi (born , died ) Archbishop of Salerno-Campagna-Acerno

EventPlace
Birth PlaceRoccapiemonte
Ordained BishopCathedral, Salerno, Archdiocese of Salerno (-Acerno)

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 23.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 4, Number 158

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast