Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick Cleary, S.S.C.M.E. †

Deceased

Bishop of Nancheng [Nancheng], China


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1886Born
18 Jun 191125.2Ordained PriestPriest
191831.8ProfessedMember of Missionary Society of St. Columban
21 Jul 193347.3AppointedPrefect of Kienchangfu, China
13 Dec 193852.7AppointedTitular Bishop of Amathus in Cypro
13 Dec 193852.7AppointedVicar Apostolic of Nancheng [Nancheng], China
16 Apr 193953.1Ordained BishopTitular Bishop of Amathus in Cypro
11 Apr 194660.1AppointedBishop of Nancheng [Nancheng], China
23 Oct 197084.6DiedBishop of Nancheng [Nancheng], China

MicroData Summary for Patrick Cleary
Bishop Patrick Cleary S.S.C.M.E. (born , died ) Bishop of Nancheng [Nancheng]

EventPlace
Birth PlaceKildvsart, Diocese of Killaloe, Ireland
Ordained BishopNanchang
Death PlaceNavan

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1939, Number 15
  • b: Bishops-In-China.com, 28 Dec 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast