Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Alexis Rameaux, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam} and Kiangsi, China

Titular Bishop of Myrina


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1802Born
20 Jul 182422.1ProfessedMember of Congregation of the Mission
1826¹23.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
11 Dec 183836.5AppointedVicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam} and Kiangsi, China
11 Dec 183836.5AppointedTitular Bishop of Myrina
1 Mar 184037.7Ordained BishopTitular Bishop of Myrina
14 Jul 184543.1DiedVicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam} and Kiangsi, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for François-Alexis Rameaux
Bishop François-Alexis Rameaux C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam} and Kiangsi

EventPlace
Birth PlaceDesnes-Bletzan, Diocese of Saint-Claude, France
Ordained BishopKesen
Death PlaceMacau

  • a priest for 19.5 years
  • a bishop for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 274
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1840, Number 10
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 4, Number 129
  • b: Bishops-In-China.com, 20 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 12 Apr 2021

Quantcast