Catholic-Hierarchy DC

Bishop Matthew Cao Xiangde

Deceased

Bishop of Hangzhou [Hangchow], China


Events

DateAgeEventTitle
16 Sep 1929Born
Nov 1985³56.1Ordained PriestPriest of Shanghai [Shanghai], China
25 Jun 200070.7Ordained BishopBishop of Hangzhou [Hangchow], China
8 Jun 200878.7ConfirmedBishop
9 Jul 202191.8DiedBishop of Hangzhou [Hangchow], China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Matthew Cao Xiangde
Bishop Matthew Cao Xiangde (born , died ) Bishop of Hangzhou [Hangchow]

EventPlace
Birth PlaceTangzhen, Pudong
Ordained BishopHangzhou, Archdiocese of Hangzhou [Hangchow]

  • a priest for 35.6 years
  • a bishop for 21.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 27 Dec 2019
  • ob/c23: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Number 13,793
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Additions/Corrections (front)
  • d/c1/b: CB, 10 Jul 2021
  • bd/bp: CB, 9 Aug 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 10 Aug 2021

Quantcast