Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrew Eugene Bellisario, C.M.

Archbishop of Anchorage-Juneau, Alaska, USA


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1956 Born
14 Aug 197518.6EnteredMember of Congregation of the Mission
9 Apr 198326.3Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Mission
16 Jun 198427.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
11 Jul 201760.5AppointedBishop of Juneau, Alaska, USA
10 Oct 201760.8Ordained BishopBishop of Juneau, Alaska, USA
7 Jun 201962.4AppointedApostolic Administrator of Anchorage, Alaska, USA
19 May 202063.4AppointedArchbishop of Anchorage-Juneau, Alaska, USA
17 Sep 202063.7InstalledArchbishop of Anchorage-Juneau, Alaska, USA

MicroData Summary for Andrew Eugene Bellisario
Archbishop Andrew Eugene Bellisario C.M. (born ) Archbishop of Anchorage-Juneau

EventPlace
Birth PlaceAlhambra, Archdiocese of Los Angeles, California
Ordained BishopSt. Paul the Apostle, Church, Juneau, Diocese of Juneau, Alaska

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Anchorage-Juneau.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 11 Jul 2017
  • mn/od/ente: CB, 11 Jul 2017
  • c2+: CB, 10 Aug 2017
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Number 19,592
  • ab: CB, 7 Jun 2019
  • ab: Bollettino, 19 May 2020
  • i: CB, 25 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast