Catholic-Hierarchy DC

Dominican Republic

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
2 May 1954 Archbishop Blasco Francisco CollaçoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
18 Mar 1961 Bishop Jesús María de Jesús MoyaBishop Emeritus of San Francisco de Macorís
18 Mar 1961 Nicolás de Jesús Cardinal López RodríguezArchbishop Emeritus of Santo Domingo
1 Jul 1962 Bishop Gabriel Antonio Camilo GonzálezBishop Emeritus of La Vega
23 Jan 1965 Archbishop Ramón Benito de La Rosa y CarpioArchbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros
25 Mar 1965 Bishop Rafael Leónidas Felipe y NúñezBishop Emeritus of Barahona
25 Mar 1965 Bishop Fabio Mamerto Rivas Santos, S.D.B.Bishop Emeritus of Barahona
11 May 1966 Bishop Príamo Pericles Tejeda RosarioBishop Emeritus of Baní
1 Oct 1966 Archbishop François Robert BacquéApostolic Nuncio Emeritus to Netherlands
2 Jul 1967 Bishop Pablo Cedano CedanoAuxiliary Bishop Emeritus of Santo Domingo
22 Jun 1968 Bishop Gregorio Nicanor Peña RodríguezBishop of Nuestra Señora de la Altagracia en Higüey
13 Dec 1970 Bishop José Dolores Grullón EstrellaBishop of San Juan de la Maguana
Most Junior
21 Jun 2000 Bishop Carlos Tomás Morel DiplánAuxiliary Bishop of Santiago de los Caballeros
8 Jul 1995 Bishop Andrés Napoleón Romero CárdenasBishop of Barahona
13 Jun 1995 Father Jesús Castro MarteAuxiliary Bishop-Elect of Santo Domingo
7 Jul 1991 Bishop Victor Emilio Masalles PereBishop of Baní
10 Jun 1989 Bishop Héctor Rafael Rodríguez Rodríguez, M.S.C.Bishop of La Vega
30 May 1987 Father Faustino Burgos Brisman, C.M.Auxiliary Bishop-Elect of Santo Domingo
21 Jun 1986 Bishop Julio César Corniel AmaroBishop of Puerto Plata
2 Jul 1983 Archbishop Jude Thaddeus OkoloApostolic Nuncio to Ireland
23 Dec 1978 Father Ramón Benito Ángeles FernándezAuxiliary Bishop-Elect of Santo Domingo
2 Sep 1978 Archbishop Francisco Ozoria AcostaArchbishop of Santo Domingo
22 Jul 1978 Bishop Diómedes Espinal de LeónBishop of Mao-Monte Cristi
10 Sep 1977 Archbishop Freddy Antonio de Jesús Bretón MartínezArchbishop of Santiago de los Caballeros

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 22 Jul 2017