Catholic-Hierarchy DC

Chile

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
5 Apr 1947 Archbishop Bernardino Piñera CarvalloArchbishop Emeritus of La Serena
16 Apr 1949 Archbishop Savino Bernardo Maria Cazzaro Bertollo, O.S.M.Archbishop Emeritus of Puerto Montt
23 Sep 1950 Angelo Cardinal SodanoSecretary Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
29 Jun 1951 Archbishop Giulio EinaudiApostolic Nuncio Emeritus to Croatia
28 Jun 1953 Archbishop Patricio Infante AlfonsoArchbishop Emeritus of Antofagasta
29 Jun 1953 Bishop Juan Luis Ysern de ArceBishop Emeritus of San Carlos de Ancud
19 Sep 1953 Bishop Francisco Javier Prado Aránguiz, SS.CC.Bishop Emeritus of Rancagua
12 Jun 1954 Bishop Rafael de la Barra Tagle, S.V.D.Prelate Emeritus of Illapel
12 Jun 1954 Jorge Arturo Augustin Cardinal Medina EstévezPrefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, Roman Curia
18 Sep 1954 Bishop Miguel Caviedes MedinaBishop Emeritus of Los Angeles
21 Sep 1957 Bishop Sergio Otoniel Contreras NaviaBishop Emeritus of Temuco
29 Jun 1960 Bishop Sixto José Parzinger Foidl, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Villarrica
Most Junior
14 Dec 1996 Bishop Marco Antonio Órdenes FernándezBishop Emeritus of Iquique
14 Dec 1994 Bishop Moisés Carlos Atisha ContrerasBishop of San Marcos de Arica
13 Jun 1993 Bishop Juan Ignacio González ErrázurizBishop of San Bernardo
6 Apr 1991 Archbishop Fernando Natalio Chomalí GaribArchbishop of Concepción (Santissima Concezione)
5 Aug 1990 Bishop Luigi Infanti della Mora, O.S.M.Vicar Apostolic of Aysén
5 May 1990 Bishop Luis Fernando Ramos PérezAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
3 Dec 1988 Bishop Francisco Javier Stegmeier SchmidlinBishop of Villarrica
12 Dec 1987 Bishop Galo Fernández VillasecaAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
14 Aug 1987 Bishop Tomislav Koljatic MaroevicBishop of Linares
20 Dec 1986 Bishop Pedro Mario Ossandón BuljevicAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
28 Jun 1986 Bishop Juan Maria Florindo Agurto Muñoz, O.S.M.Bishop of San Carlos de Ancud
31 May 1986 Bishop Andrés Arteaga ManieuAuxiliary Bishop of Santiago de Chile

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 26 Nov 2014