Catholic-Hierarchy DC

Canada

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
19 Jun 1919 Bishop Gérard DionneBishop Emeritus of Edmundston, New Brunswick
19 Mar 1920 Bishop Laurent NoëlBishop Emeritus of Trois-Rivières, Québec
24 Feb 1924 Bishop Remi Joseph De RooBishop Emeritus of Victoria, British Columbia
17 Nov 1924 Bishop John Aloysius O’MaraBishop Emeritus of Saint Catharines, Ontario
28 Apr 1925 Archbishop James Hector MacDonald, C.S.C.Archbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland
24 Dec 1928 Archbishop Adam Joseph Exner, O.M.I.Archbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia
6 May 1929 Bishop Jean-Guy CoutureBishop Emeritus of Chicoutimi, Québec
4 Jul 1929 Bishop Gérard-Joseph Deschamps, S.M.M.Bishop Emeritus of Bereina, Papua New Guinea
22 Apr 1930 Bishop Severian Stefan Yakymyshyn, O.S.B.M.Bishop Emeritus of New Westminster (Ukrainian)
15 May 1930 Bishop Lawrence Sabatini, C.S.Bishop Emeritus of Kamloops, British Columbia
27 Jun 1930 Bishop Raúl Corriveau, P.M.E.Bishop Emeritus of Choluteca, Honduras
29 Oct 1930 Bishop Jude Saint-AntoineAuxiliary Bishop Emeritus of Montréal, Québec
Youngest
24 Apr 1973 Bishop Marián Andrej Pacák, C.SS.R.Bishop of Saints Cyril and Methodius of Toronto (Slovakian)
22 Nov 1970 Bishop Pierre Olivier Tremblay, O.M.I.Auxiliary Bishop of Trois-Rivières, Québec
11 Sep 1970 Bishop Thomas DowdAuxiliary Bishop of Montréal, Québec
13 May 1970 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA
7 Feb 1970 Bishop Christian Heribert Riesbeck, C.C.Bishop of Saint John, New Brunswick
21 Feb 1969 Bishop Paul Antoine NassifApostolic Exarch of Canada (Syrian)
18 Feb 1967 Bishop Jon Paul Christian Hansen, C.SS.R.Bishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories
8 May 1966 Bishop Vincent Nguyên Manh HieuAuxiliary Bishop of Toronto, Ontario
12 Dec 1965 Bishop Scott Cal McCaig, C.C.Bishop of Canada, Military
4 Aug 1965 Bishop Bartholomeus van RoijenBishop of Corner Brook and Labrador, Newfoundland
4 Apr 1965 Bishop Alain FaubertAuxiliary Bishop of Montréal, Québec
13 Dec 1964 Bishop Martin Laliberté, P.M.E.Auxiliary Bishop of Québec

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.3, 8 Feb 2020; Data: 21 Feb 2020

Quantcast