Catholic-Hierarchy DC

Bishop Angelo Zambarbieri

Deceased

Bishop of Guastalla


Events

DateAgeEventTitle
13 May 1913BornPecorara
10 Jun 193421.1Ordained PriestPriest
12 Mar 195945.8AppointedCoadjutor Bishop of Guastalla, Italy
12 Mar 195945.8AppointedTitular Bishop of Sita
25 Apr 195945.9Ordained BishopTitular Bishop of Sita
6 May 196047.0SucceededBishop of Guastalla, Italy
15 Aug 197057.3DiedBishop of Guastalla, Italy

MicroData Summary for Angelo Zambarbieri:
Bishop Angelo Zambarbieri (born , died ) Bishop of Guastalla

  • a priest for 36.2 years
  • a bishop for 11.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1959, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013