Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Weber, C. R. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Lviv

Titular Archbishop of Darnis

Member of Congregation of the Resurrection of Our Lord Jesus Christ


Events

DateAgeEventTitle
12 Jun 1846BornFürstenthal
7 Jun 187327.0Ordained PriestPriest
2 Dec 189549.5AppointedAuxiliary Bishop of Lviv, Ukraine
2 Dec 189549.5AppointedTitular Bishop of Temnus
29 Dec 189549.5Ordained BishopTitular Bishop of Temnus
15 Apr 190154.8AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Lviv, Ukraine
15 Apr 190154.8AppointedTitular Archbishop of Darnis
26 May 190660.0ResignedAuxiliary Bishop of Lviv, Ukraine
24 Jun 190660.0ProfessedMember of Congregation of the Resurrection of Our Lord Jesus Christ
24 Mar 191871.8DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Lviv, Ukraine

MicroData Summary for Joseph Weber:
Archbishop Joseph Weber C. R. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Lviv

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 22.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1919
  • lvla/c2+: CB, 14 Feb 2008
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 240, and Page 540

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013